מחקרים 31.01.2016

הערכה רב מרכזית של אלגוריתם חדש באבחון MI

בניסוי קליני אלגוריתם המבוסס על שתי דגימות טרופונין T במרווח של שעה בלבד הציג ערך מנבא שלילי של 99.1% לאוטם שריר הלב, רמת דיוק העומדת בתקן המקובל בחדרי מיון

אוטם לבבי
אוטם לבבי. אילוסטרציה

מחקרים שפורסמו לפני מספר שנים הראו כי ניתן לשלול אוטם חד בשריר הלב בדיוק של עד 99.4% על סמך שתי בדיקות טרופונין T בעל רגישות גבוהה (High-Sensitivity Cardiac Troponin T (Hs-cTnT, דגימה אחת בקבלת החולה למיון ובדיקה נוספת שלוש שעות מאוחר יותר. כעת צוות חוקרים בראשותו של דר קריסטיאן מילר ממרכז רפואי המסונף לאוניברסיטת באזל בשוויץ, בדק האם ניתן לצמצם את פרק הזמן בין שתי דגימות הטרופונין לשעה אחת בלבד תוך שמירה על הדיוק האבחוני. תוצאות המחקר פורסמו לאחרונה בכתב העת Annals of Emergency Medicine.

למחקר רב מרכזי בינלאומי גויסו מטופלים שפנו למחלקות מיון בתלונות חריפות (עד 6 שעות) המחשידות לאוטם שריר הלב. כל החולים עברו בדיקת טרופונין T רגיש (Hs-cTnT (Roche Diagnostics ובדיקה שגרתית של (Troponin I (Siemens Healthcare בקבלתם למיון ובהמשך שעה, שעתיים, ארבע וארבע עשרה שעות לאחר קבלתם למיון. הדגימות נבדקו במעבדה מרכזית.
האלגוריתם האבחוני שפתחו החוקרים מתבסס על רמות Hs-cTnT בקבלה למיון ושעה מאוחר יותר ועל פיו סווגו החולים לשלוש קבוצות: רמת Hs-cTnT נמוכה מ 12 נ"ג/ליטר ועליה קטנה מ 3 נ"ג/ליטר לאחר שעה היו ערכי הסף לשלילת MI, רמת Hs-cTnT של 52 נ"ג/ ליטר או פער לאחר שעה של 5 נ"ג/ליטר לפחות היוו את הסף לבירור לבבי פעיל. יתר החולים הוגדרו כ"קבוצת המעקב", כלומר נותרו בהשגחה רפואית אך לא עברו בירור פעיל ומידי.
האלגוריתם נבדק מול אבחון החלטי של שני קרדיולוגים בלתי תלויים אשר התבסס על כל המידע הקליני הזמין לרבות אנגיוגרפיה כלילית, תוצאות אקו לב, נתוני מעקב ורמות עוקבות של טרופונין I. הרופאים המאבחנים לא נחשפו לתוצאות ה Hs-cTnT.

מ 1,282 החולים שגויסו למחקר 213 (16.6%) לקו באוטם חריף של שריר הלב על סמך האבחון הסופי. 813 חולים (63.4%) הוכללו בקבוצת הסיכון הנמוך ושלילת מקור כלילי על ידי האלגוריתם המבוסס על רמות Hs-cTnT, בעוד ש 184 חולים (14.4%) סווגו לקבוצת הסיכון הגבוה והבירור הפעיל. 285 חולים (22.2%) אובחנו כבעלי סיכון בינוני ונותרו בהשגחה. התוצאות משקפות ערך מנבא שלילי לאוטם שריר הלב של 99.1% ורגישות של 96.7% בקרב חולים בקבוצת הסיכון הנמוך ושלילת האוטם (7 חולים עם תוצאה שלילית כוזבת). וכן ערך מנבא חיובי לאוטם העומד על 77.2% וסגוליות של 96.1% בקבוצת הסיכון הגבוה. שיעור ההמצאות של אוטם שריר הלב בקרב קבוצת הסיכון המתון עמד על 22.5%.

החוקרים מסכמים כי האלגוריתם המבוסס על רמות טרופונין T רגיש-
Hs-cTnT בקבלת החולה למחלקה לרפואה דחופה ושעה לאחר מכן מאפשר מיון יעיל של חולים ושלילה של אוטם שריר הלב בסבירות גבוהה מאוד. הדיוק האבחוני של האלגוריתם אינו נופל משמעותית מהמקובל היום (98-99.6%). סייג לתוצאות המחקר הוא חוסר המידע לגבי אטיולוגיות חשובות אחרות של כאבים בחזה שלא בהכרח מעלות טרופונין כגון תסחיף ריאתי או דיסקציה של אבי העורקים.

מקור:

Multicenter Evaluation of a 0-Hour/1-Hour Algorithm in the Diagnosis of Myocardial Infarction With High-Sensitivity Cardiac Troponin T
Mueller, Christian et al. Annals of Emergency Medicine

ערך: ד"ר צבי שליטנר

נושאים קשורים:  מחקרים,  טרופונין,  טרופונין רגיש,  אוטם שריר הלב,  תעוקה חזה,  ארוע כלילי חריף
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות