חדשות 11.02.2018

מה גרם לתושבת הגליל שיעול חריף וכאבים עזים?

ומה גילתה בדיקה שנערכה באמצעות ברונכוסקופ פיבראופטי בגופה של המטופלת במרכז הרפואי זיו?

ד"ר עמיטל, מנהלת מרפאת הריאות במרכז הרפואי זיו

אישה בשנות ה-50 לחייה, תושבת הגליל העליון, הגיעה לחדר המיון במרכז הרפואי זיו בצפת כשהיא סובלת משיעול חריף וכאבים עזים. בשיחה עימה בחדר המיון שיחזרו הרופאים לפרטי פרטים את מהלכי הימים האחרונים של המטופלת, עד להתחלת השיעול. הרופאים חשדו בהימצאות גוף זר באיברי הנשימה, הגורם לחסימה בכניסת האוויר לריאה.

בתום סדרת בדיקות, הועברה לטיפולה של ד"ר ענת עמיטל, מנהלת מרפאת הריאות במרכז הרפואי זיו, שערכה בדיקה למטופלת באמצעות ברונכוסקופ פיבראופטי, מכשיר זעיר המצויד במצלמה המוחדר לדרכי הנשימה. הבדיקה העלתה כי גלעין קלמנטינה, שאכלה המטופלת לפני מספר ימים, נתקע עמוק באחד מתתי הסימפונות הראשיים המובילים לריאה.

ד"ר עמיטל מסרה כי באמצעות מכשור עדין במיוחד חולץ גלעין הקלמנטינה, שצדו החד היה נעוץ בחוזקה במעבר האוויר הסמוך לריאה וכבר החל לגרום לגירוי טרום דלקתי. אילולא אותר מקור החסימה בזמן, עלולה היתה להתפתח דלקת ריאות חמורה שעלולה הייתה לסכן את חייה של המטופלת. "הגוף הזר נשלף בהצלחה, באמצעות המכשור הפיבראופטי וטוב עשתה המטופלת שהגיעה מיד למיון ולא השתהתה ובכך נחסכו ממנה סיבוכים", אמרה ד"ר עמיטל והוסיפה: "בשל הסביבה הלחה, גלעין של פרי עלול להצמיח שורשים ולהגביר הסיכוי לדלקות חוזרות בדרכי הנשימה. טוב שהסתיים כך ואפשר לנשום לרווחה, תרתי משמע".

במרכז הרפואי זיו מזהירים כי מקרים של שאיפה או בליעת גוף זר חד דורשים טיפול מהיר וזהיר, מאחר שקיימת סכנה של ניקוב איברים שונים, גרימת דלקות ופגיעות חמורות. במקרה שהגוף הזר נתקע בוושט, הוא עלול לנקב את הוושט או הקיבה ובמידה והוא נתקע בקנה הנשימה הוא עלול לחדור לריאות ולגרום לדלקות ולדימום מסכן חיים. כמו כן מזהירים שלא להחזיק בין השיניים חפצים שונים בזמן עבודה, קריאה וכד', מאחר ועלולים לשאוף אותם בהיסח הדעת.

כמובן, פירות הדר, קליפים (תפוז, קלמנטינה, אשכולית וכדומה) מלאים בויטמין C וטובים לבריאות, אך יש להיזהר שלא לשאוף הגרעינים בזמן האכילה.

נושאים קשורים:  גוף זר באיברי הנשימה,  חסימת אוויר לריאה,  ברונכוסקופ פיבראופטי,  המרכז הרפואי זיו,  מחקרים
תגובות