תיאור מקרה 29.04.2018

תיאור מקרה: תסחיפים של רסיסי ירי מווריד היקפי אל הלב

רסיסי כדור הגיעו מפצע כניסה בבית השחי אל ליבו של גבר בן 28 שנורה במהלך נסיון שוד

אקו-לב. אילוסטרציה

רסיסי כדור הגיעו מפצע כניסה בבית השחי אל ליבו של גבר בן 28 שנורה במהלך נסיון שוד. בדיקת אקו-לב מיקמה את הרסיסים בתוך החדר הימני ובהתפצלות עורק הריאה. עם זאת, המטופל היה יציב ולא היו ראיות לסיבוכים של נדידת הרסיסים.

גבר בן 28 אושפז עקב פציעת ירי לאחר ניסיון שוד. בבדיקה גופנית הוא נמצא יציב מבחינה קרדיווסקולרית ועם פצעי כניסה בצוואר, זרוע שמאלית ובית שחי שמאלי, עם נזק לווריד האקסילרי השמאלי. קיר החזה הקדמי המכסה את הלב (precordium) היה שלם בחלקו החיצוני.

צילום חזה חשף מספר רסיסים בחזה. סריקת CT הראתה שני רסיסים תוך-לבביים בתוך החדר הימני. בוצעה בדיקת אקו-לב דרך בית החזה (transthoracic echocardiography - TTE) מיד לאחר ה-CT, בה נצפה רסיס אקוגני בתוך חדר ימין, מתחת למישור הטבעתי של המסתם התלת-צניפי.

הרסיס השני שנצפה ב-CT נדד להתפצלות עורק הריאה. CT חזה ואקו-לב נוספים בוצעו לאחר 24 ו-48 שעות. לא היו ראיות לקרישי דם, זיהום, ניקוב או מעורבות נוספת של התסחיפים.

מאחר שלא היו פצעי כניסה בקיר החזה המכסה את הלב, ברור היה כי חלקים מהכדור שנורה נסחפו מנקודת מוצא של וריד היקפי וככל הנראה מדובר היה בווריד האקסילרי השמאלי.

לאחר התייעצות רב-תחומית, שכללה קרדיולוגים, מנתחים ורדיולוגים, הוחלט על טיפול שמרני לאחר ביצוע צילומים בפרקי זמן מוגדרים ומתן כיסוי אנטיביוטי. הרסיסים בכלי הדם נקבעו כקטנים מדי כדי לסכן באופן משמעותי את המטופל מבחינה המודינמית, גם אם ינדדו לנקודה רחוקה יותר בעץ הריאתי והסיכון לסיבוכים מקומיים או מערכתיים נקבע כנמוך.

ההחלמה היתה ללא אירועים חריגים.

מטופלים החווים טראומה ישירה ללב בדרך דרך נמצאים במצב קשה ואף על סף מוות. סיבוכים נוספים שדווחו בטראומה לבבית כוללים דלקת בקרום הלב, תסחיף ריאתי או מערכתי, הפרעת קצב, זיהום מקומי, היווצרות קריש או נדידה לסימפונות הסמוכים או לדלף (shunt) לבבי.

גופים זרים תוך-לבביים יכולים להגיע למקומם בלב דרך מספר מנגנונים שונים, כגון תסחיף (embolism) מווריד היקפי, שעשוי להיות קטטר שנשבר, או גוף זר שנכנס לגוף בפציעה חודרנית ישירה ללב.

למרות שצילום מישורי ו-CT הם שיטות דימות מועילות, השיטה המדויקת ביותר למיקום גופים זרים בתוך הלב ולהחלטה על המשך הניהול הינה אקו-לב. אפשרויות הטיפול צריכות להיות מותאמות למצב האינדיבידואלי, לפי גודל ומיקום הרסיס והסיכון לזיהום או לתסחיף מערכתי. אפשרויות אלו עשויות לכלול הוצאה של הרסיס בניתוח או באמצעות צנתר.

מקור: 

Echo Res Pract. 2018 Mar;5(1):K19-K21. doi: 10.1530/ERP-17-0073. Epub 2018 Feb 12.

A shot to the heart: a rare case of cardiac embolization.

Elsisi IFHA1, Kidambi A1,2.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  פציעת ירי,  פצע כניסה,  גוף זר,  תסחיף ללב,  רסיס ירי,  וריד אקסילרי,  חדר ימין,  התפצלות עורק הריאה,  אקו לב,  TTE
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות