נגיף הקורונה 31.05.2020

שיטות הנשמה והסיכון להדבקה בנגיף קורונה, כולל COVID-19

במחקר זה נמצא כי שימוש בהנשמה שאינה פולשנית, בדומה להנשמה פולשנית, מוריד תמותה אך מגביר סיכון להדבקה של עובדי מערכת הבריאות ב-COVID-19

הנשמה מכאנית נמצאת בשימוש לטיפול באי ספיקה נשימתית בחולי נגיף קורונה COVID-19. מטרת המחקר היתה לסקור ראיות הנוגעות ליתרונות והחסרונות בשיטות הנשמה בזיהומי נגיף קורונה, ביניהם COVID-19.

החוקרים אספו נתונים מתוך 21 מאגרי נתונים, ביניהם מאגרים של ארגון הבריאות הלאומי ומאגרים ספציפיים של COVID-19. הנתונים נאספו ללא הגבלות שפה, עד ל-1 במאי 2020.

החוקרים בחרו מחקרים מסוגים שונים, בשפות שונות, אשר השוו בין גישות שונות לאספקת חמצן במטופלים עם זיהום של נגיף קורונה, כולל חולי תסמונת נשימתית חריפה חמורה (SARS) ותסמונת נשימתית של המזרח התיכון (MERS), או חולים עם אי ספיקה נשימתית היפוקסית. ראיות מניסויים שונים נאספו בנוגע לפיזור ארוסול נגוע בקורונה. מחקרים שהעריכו את הסיכון להעברת הנגיף לעובדי מערכת הבריאות מפרוצדרות המייצרות ארוסול נכללו במחקר.

במחקר נכללו 123 מחקרים (8 על תסמונת נשימתית של המזרח התיכון, 70 על תסמונת נשימתית חריפה חמורה ו-45 על COVID-19). תוצאות המחקר הראו כי מחקר שכלל משתתפים מאושפזים עם COVID-19 דיווח על תמותה גבוהה מעט יותר בהנשמה שאינה פולשנית בהשוואה להנשמה מכאנית פולשנית.

יחד עם זאת, שני מחקרים הראו תוצאות הפוכות, אחד בחולי MERS והשני בחולי  SARS, ולפיהן היתה הפחתה בתמותה עם הנשמה שאינה פולשנית. שני מחקרים אשר כללו חולי SARS דיווחו על הפחתה בתמותה עם הנשמה שאינה פולשנית בהשוואה לטיפול אשר לא כלל הנשמה מכאנית כלל. שתי סקירות שיטתיות הצביעו על הפחתה משמעותית בתמותה עם הנשמה שאינה פולשנית בהשוואה לטיפול קונבנציונאלי עם חמצן. מחקרים אחרים שנכללו הצביעו על סיכון מוגבר להדבקה בעקבות שימוש בפרוצדורות המייצרות ארוסול.

מסקנת החוקרים היתה כי נמצאו ראיות, אמנם בלתי ישירות ובעלות ודאות נמוכה, לפיהן שימוש בהנשמה שאינה פולשנית, בדומה להנשמה פולשנית, מוריד תמותה אך מגביר סיכון להדבקה של עובדי מערכת הבריאות ב-COVID-19.

מקור: 

Holger J. Schünemann et. al (2020) Annals of Internal Medicine  https://doi.org/10.7326/M20-2306

נושאים קשורים:  קורונה,  הדבקה,  ארוסול,  עובדי מערכת הבריאות,  הנשמה,  מחקרים
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות