תיאור מקרה 13.07.2020

תיאור מקרה: סכנת חיים בעקבות שימוש באיבוגאין

מחברי המקרה מדגישים שרופאי חירום חייבים להיות מודעים למקרים מסוג זה: פרכוסים התקפיים, התארכות QTc והפרעות קצב לבביות מסכנות חיים הופיעו לאחר נטילת איבוגאין

איבוגאין הוא אלקלואיד אינדולי פסיכואקטיבי שנחקר לשימוש כטיפול בהתמכרות לאופיואידים. חומר זה אינו זמין באופן מסחרי בארצות הברית, אך הוא זמין באמצעות ספקי אינטרנט. השימוש באיבוגאין נקשר להשפעות קרדיווסקולריות ונוירולוגיות משמעותיות, כמו הארכת מקטע QT, הפרעות קצב לב, הזיות, פרכוסים מוכללים והשפעות נוספות על מערכת העצבים המרכזית.

קבוצת רופאי טיפול נמרץ בארה"ב פרסמה לאחרונה מקרה של חשיפה מאומתת לאיבוגאין שהוביל להתארכות QTc,יtorsade de pointes בפעילות הלב. דו"ח המקרה מלווה עם הרחבה ואנליזה רחבה של החומר שנצרך, בחינת ההיסטוריה של  החומר, ההקשר החברתי של נטילתו, הזמינות שלו בציבור המערבי והתפישות השונות לגבי השפעות איבוגאין ובטיחות השימוש בו.

אישה ממוצא לבן, בת 34, עם היסטוריה רפואית משמעותית של התמכרות להרואין ולקוקאין, התייצגה עם פרכוסים יום לאחר נטילת אבקת איבוגאין 2 גרם שנרכשה מספק אינטרנט. זמן קצר לאחר הבליעה, היא חוותה הזיות ועל פי הדיווחים, סבלה מארבעה עד חמישה אירועים דומים לפרכוס, כאשר בשלב מסוים פיתחה אפניאה. בקבלתה למחלקת טיפול נמרץ צוין כי היא מדגימה הארכה של QTc ומספר אירועים של torsade de pointes. אנליזת חומרים איששה נוכחות של איבוגאין באריזות נייר הכסף הריקות המכילות את החומר שהמטופלת צרכה.

מחברי המקרה מדגישים שרופאי חירום חייבים להיות מודעים למקרים אלה כיוון שגדל מספרם של חולים תלויי אופיואידים המנסים לצמצם את הפרעות ההתמכרות שלהם בעזרת איבוגאין. מסיבה זו צופים עלייה בחשיפה לאיבוגאין, מה שמצריך מודעות של קלינאים כדי להכיר ולטפל בחשיפה שיכולה להפוך לסכנת חיים במהירות רבה.

מקור:

Grogan, James, Roy Gerona, Jerry W. Snow, and Louise Kao. "Ibogaine Consumption With Seizure-Like Episodes, QTc-Prolongation, and Captured Cardiac Dysrhythmias." The Journal of emergency medicine 57, no. 4 (2019): e99-e104.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  QTc,  איבוגה,  התמכרויות,  איבוגאין,  indol alkaloid,  torsades de pointes,  כאב
תגובות