תיאור מקרה 16.07.2020

תיאור מקרה: היפותרמיה חריפה במהלך טיטרציה ראשונה של קלוזפין

היפותרמיה הנגרמת על ידי קלוזאפין עלולה להופיע לעתים קרובות יותר ממה שסוברים מרבית הקלינאים. התופעה עלולה להיות קטלנית ולכן יש לעקוב אחרי הפרעות טמפרטורה בעת הטיפול בקלוזאפין

רופאים אמריקאים מבית החולים האוניברסיטאי בברמינגהם, אלבמה מתארים מקרה ייחודי של היפותרמיה הקשורה לטיפול בקלוזפין, שהתפתחה במהלך טיטרציה ראשונית של תרופה זו במסגרת אשפוזית. עד כה, רק קומץ מקרים בנושא זה פורסמו בספרות הרפואית.

החוקרים דנים במנגנונים פרמקולוגיים אפשריים התומכים או סותרים את החשד בכך שלתרופה קלוזאפין יש נטייה להשראת היפותרמיה. בנוסף נדונים גורמי הסיכון להיפותרמיה הנגרמת על ידי קלוזאפין, והשוואה בין היפותרמיה להיפרתרמיה הנגרמת על ידי קלוזאפין.

בת 70, אפרו-אמריקאית, עם הפרעה סכיזואפקטיבית חסרת טיפול, פיתחה היפותרמיה עם טמפרטורה נמוכה של 31.7 לאחר שבעה ימים על קלוזפין, במינון כולל של 50 מ"ג פעמיים ביום.

תסמינים נלווים כללו ברדיקרדיה, יתר לחץ דם, הארכת QTc, טכיפנאה, היפוקסמיה, ללא צמרמורת.

המטופלת הועברה לטיפול נמרץ והתחממה מחדש בתוך עשר שעות לאחר הפסקת הקלוזפין, הזיפראזידון והקרבדילול שאותן נטלה. אנטיביוטיקה  בספקטרום רחב החלה אך הופסקה זמן קצר לאחר מכן כיוון שלמטופלת לא היה לוקוציטוזיס ותרביות הדם היו שליליות. בדיקות המעבדה וההדמיה שללו היפוגליקמיה, תת פעילות של בלוטת התריס, אלח דם ושבץ מוחי.

אינטראקציות בין תרופות והשפעה כלייתית כולל בנזודיאזפינים, חומצה ולפרואית, זיפרסידון, והגורמים הרבים ליתר לחץ דם נחשבים כולם לגורמים ראשוניים או מורכבים להיפותרמיה. לאחר הרחקה או הכללה של גורמים אלטרנטיביים אלה, הרופאים חישבו ציון של 4 (אפשרי) עבור היפותרמיה הנגרמת על ידי קלוזאפין בסולם נאראנג'ו Naranjo Scale.

היפותרמיה הנגרמת על ידי קלוזאפין עלולה להופיע לעתים קרובות יותר ממה שסוברים מרבית הקלינאים. על המטפלים להיות מודעים לתופעה שעלולה להיות קטלנית ולעקוב אחרי הפרעות טמפרטורה בזמן הטיפול בקלוזאפין, במיוחד בזמן טיטרציה ראשונית ובמיוחד אצל מטופלים עם גורמים ותרופות נוספות העלולות לתרום להיפותרמיה.

מקור:

Burk, B. G., Ward, A. H., & Clark, B. (2020). A case report of acute hypothermia during initial inpatient clozapine titration with review of current literature on clozapine-induced temperature dysregulations. BMC psychiatry, 20(1), 290. https://doi.org/10.1186/s12888-020-02695-w

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  תרופות אנטי פסיכוטיות,  קלוזאפין,  היפותרמיה,  סכיזואפקטיביות,  סכיזופרניה
תגובות