תיאור מקרה 24.09.2020

תיאור מקרה: המתעמל הצעיר נטל סטרואידים אנדרוגניים ולקה בליבו

מקרה הממחיש את הצורך באזהרה עולמית חדשה על הסיכונים בשימוש בסטרואידים אנדרוגניים אנבוליים לצורך השגת היפרטרופיה של השרירים

שימוש לרעה בסטרואידים אנדרוגניים אנבוליים (AAS) נפוץ בקרב מתאמנים בענפי ספורט שונים ומפתחי גוף המושפעים מתרבות דימוי הגוף ומשתמשים בחומרים אלה לצורך הגעה מהירה להיפרטרופיה שרירית. בנוסף לסיבוכים בכבד, סיבוכים פסיכיאטריים, פגיעה באיברי המין, פגיעה במערכת השתן, פגיעות דרמטולוגיות ובשריר-שלד, עלולים להתפתח גם סיבוכים קרדיווסקולריים כגון יתר לחץ דם, הפרעת שומנים בדם, היפרטרופיה לבבית, מחלה כלילית מוקדמת, אוטם חריף של שריר הלב (AMI) ומוות פתאומי.

בתיאור מקרה שפורסם לאחרונה מתואר חקלאי בן 26, העוסק בפיתוח שרירים בשעות הפנאי, שפיתח אוטם בקיר הקדמי (Killip Class I) תוך שימוש ב-AAS.

מספר ימים לפני האירוע החריף נמדדו רמות שומנים בדם ורמות הורמונים הקשורים ב-AAS ונמצאו רמות מוגברות באופן משמעותי. לאחר ביצוע צנתור של הענף היורד הקדמי המטופל היה א-תסמיני אך עדיין סבל מהשלכות אלקטרוקרדיוגרפיות משמעותיות ותפקוד לקוי של החדר באקו-לב.

הרופאים מסיקים כי לאור התיעוד של רמות גבוהות של שומנים והורמונים שבוע לפני האירוע החריף, יש קשר כלשהו בין השימוש ב-AAS למחלות לב וכלי דם.

במאמר מבוצעת סקירה של ההשפעות העיקריות של שימוש בסטרואידים אלה על מערכת הלב וכלי הדם.

הרופאים מציעים להעלות את המודעות ולהוציא אזהרה עולמית חדשה על הסיכונים של שימוש לרעה ב-AAS לצורך השגת היפרטרופיה של השרירים. כמו כן הרופאים מדגישים כי בהתבסס על ידע רפואי עדכני, אין לרשום הורמונים אלה ללא אינדיקציה ברורה לשימוש בהם.

מקור:

Melhem Jr, Abrão José, Amélia Cristina Araújo, Felipe Nathan S. Figueiredo, and David Livingstone A. Figueiredo. "Acute Myocardial Infarction in a Young Bodybuilder: A Case Report and Review of the Literature." The American journal of case reports 21 (2020): e924796.

נושאים קשורים:  מחקרים,  תיאור מקרה,  סטרואידים אנבוליים,  אנדרוגנים,  אוטם שריר הלב,  כושר,  אימונים,  פיתוח גוף
מאמרים נוספים שיעניינו אותך
תגובות