טיפול נמרץ יילודים 12.01.2021

כיצד משפיע אשפוז יילוד בטיפול נמרץ על תפקוד ההורים?

מטה-אנליזה זו מדגישה כי לחץ הורי הקשור בקבלה ל-NICU הוא נושא בריאות אוניברסלי וכי יש לתת עדיפות לתמיכה מיידית ומותאמת להורים לאחר לידת תינוק בסיכון

"סולם הלחץ ההורי: היחידה לטיפול נמרץ בילודים" (PSS: NICU) הוא כלי מאומת היטב להערכת מקורות מתח שונים אצל הורים במהלך האשפוז של תינוקם שזה אך נולד ביחידה לטיפול נמרץ יילודים. המחקר המטא-אנליטי הנוכחי העריך את ההשפעה היחסית של מקורות שונים של מתח הורי הקשורים ל-NICU במאגר מחקרים שבוצעו במדינות שונות. כמו כן, נבדקו הבדלים ברמות הלחץ לפי מין ההורים והמדינה, כמו גם ההשפעה של מאפייני ילודים ומצבים קליניים של תינוקות.

המחקר שבוצע על יד חוקרים מאוניברסיטת ויחידות מחקר סמוכות ב-PAVIA איטליה, פורסם בכתב העת PERINATOLOGY. בוצעו חיפושים ברשומות ב-PubMed, Scopus ו-Web of Science (ינואר 1993 - דצמבר 2019), תוך שימוש במחרוזת חיפוש מכוונת פתוחה. מטה-אנליזה מרובת השפעות אקראיות הורצה על נתונים מ-53 מחקרים, שחולצו על ידי קודנים עצמאיים.

שינוי בתפקידי ההורים התגלה כמקור הלחץ הגדול ביותר אצל אמהות ואבות. אמהות דיווחו על רמות לחץ גבוהות יותר בהשוואה לאבות. הבדל משמעותי הופיע רק עבור תת-הסולם הקשור למראות ולצלילים - גירויים פיזיים. לא הופיעו השפעות מובהקות על מאפייני היילודים (גיל הריון, משקל לידה) ומצבים קליניים (תחלואה נלווית). השפעה חיובית שולית של משך השהייה ב-NICU הופיעה ברמת הלחץ הכללית של ההורים.

לסיכום, המטה-אנליזה הנוכחית מדגישה כי לחץ הורי הקשור בקבלה ל-NICU הוא נושא בריאות אוניברסלי. יש לתת עדיפות לתמיכה מיידית ומותאמת להורים לאחר לידת התינוק בסיכון, להפחתת המתח ההורי ולקידום רווחתם הרגשית של אמהות ואבות כמו גם לתוצאות נוירו-התפתחותיות מיטביות לתינוקות שזה עתה נולדו.

מקור:

Caporali, C., Pisoni, C., Gasparini, L. et al. A global perspective on parental stress in the neonatal intensive care unit: a meta-analytic study. J Perinatol 40, 1739–1752 (2020).doi.org/10.1038/s41372-020-00798-6

נושאים קשורים:  טיפול נמרץ יילודים,  פרינטולוגיה,  מחקרים,  הורים
תגובות