תיאור מקרה 20.01.2021

תיאור מקרה מישראל: טיפול בפוסיד בחולה עם כשל נשימתי חריף

רופאים ישראלים תיארו מקרה ב-BMJ Case Reports בו חולה עם ARDS וערכי BNP גבוהים טופלה בהצלחה עם פוסיד

סינקופה כהתייצגות ראשונית של תסחיף ריאתי היא תסמין נדיר למדי ושכיחותו משתנה בין מחקרים שונים. בתיאור מקרה זו שפורסם בכתב העת BMJ Case Reports מוצג מקרה של אישה בת 81 אשר אושפזה במרכז רפואי שלישוני לאחר אירוע של סינקופה כתוצאה מתסחיף ריאתי. בנוסף, הכותבים מתארים ניהול של חולה מורכבת במחלקה פנימית ומפרטים כיצד תסמונת הכשל הנשימתי החריף איתה התייצגה טופלה בהצלחה עם פוסיד.

לאחר שהחולה סבלה מאירוע סינקופה בביתה היא הובאה לבית החולים על ידי שירותי רפואת חירום. במיון היא ביצעה CT חזה ואובחנה כסובלת מתסחיף ריאתי גדול אשר הוביל להיפוקסיה משמעותית ולאי יציבות המודינמית ולפיכך נזקקה להנשמה ולתמיכת נוראדרנלין. למרות הרצון לטפל בה בטרומבוליזה, היא התייצגה עם דימום במערכת העיכול העליונה שמנע ממנה לקבל טיפול זה.

לאחר אשפוזה במחלקת טיפול נמרץ, היא טופלה באנוקספארין ובצפטריאקסון בחשד לזיהום ריאתי, אך תרביות הדם, הכיח והשתן שלה היו שליליות.

במהלך שהותה בטיפול נמרץ צילומי חזה חוזרים שבוצעו העידו על התפתחות של תסמונת כשל נשימתי חריף (Acute respiratory distress syndrome - ARDS) בעוד שבבדיקת אקו-לב נצפתה הפרעה בתפקוד חדר ימין בלבד, ללא הפרעה בתפקוד חדר שמאל, עם ערכי Brain Natriuretic Peptide מוגברים.

המטופלת הועברה למחלקה פנימית ושם, לאור ערכי לחצי דם ירודים וחשד לשוק ספטי, הטיפול בצפטריאקסון הומר בפיפרצילין-טזובקטם.

לאור העובדה כי היא לא ניעורה בחלון סדציה, בוצע CT מוח אשר היה תקין ובוצע ניקור מותני שלא הצביע על זיהום במערכת העצבים המרכזית. צילומי חזה נוספים שבוצעו במחלקה הדגימו התקדמות של ה-ARDS.

למרות היעדר אי ספיקה שמאלית והעובדה שפוסיד אינו טיפול מקובל ב-ARDS הצוות המטפל נתן למטופלת פוסיד ולאחר מכן נצפה שיפור מהיר במצבה הנשימתי.

החוקרים סבורים כי ייתכן שלפוסיד ישנו תפקיד בטיפול בחולי ARDS ובמיוחד בתת אוכלוסיה של חולים עם ערכי BNP  מוגברים.

מקור:

 Lior Zornitzki and Gil Bornstein. (2020). BMJ Case Reports. http://dx.doi.org/10.1136/bcr-2020-235010

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  מחקרים,  פורוסמיד,  תסמונת מצוקה נשימתית חריפה,  תסחיף ריאתי,  הנשמה אנדוטרכאלית
תגובות